دبیر بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران: فرآیند خلق زنده آثار هنری در جشنواره جوانان ایران

دبیر بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران:

فرآیند خلق زنده آثار هنری در جشنواره جوانان ایران

«رضوان صادق‌زاده» با بیان آن که اثرگذاری جشنواره تجسمی جوانان طی سالیان اخیر قابل رصد است. گفت: ویژگی جشنواره هنرهای تجسمی جوانان فراهم ساختن چتری واحد برای حضور هنرمندان جوان عرصه تجسمی از سراسر ایران کنار یکدیگر برای آموزش توسط استادان خبره، تربیت نگاه خلاقه هنرمندان جوان و در نهایت خلق آثار باز می گردد.

به گزارش واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی ؛ رضوان صادق‌زاده دبیر بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران با اشاره به آن که این رخداد علاوه بر سابقه طولانی در زمینه برگزاری از اثرگذاری، جریان سازی و هدایت گری موفقی در عرصه هنرهای تجسمی کشور برخوردار است. گفت: یکی از مهمترین شاخصه های این جشنواره، برگزاری هر دوره به میزبانی یکی از استان های کشور است . طی این فرآیند، شرکت کنندگان در بازه زمانی سه روزه زیر نظر استادان در تمامی 9 شاخه تجسمی در کنار آموزش، مهارت آموزی و پرورش خلاقیت‌شان دست به خلق آثار می زنند.

مدیر گروه نقاشی دانشگاه هنر درباره ایده برگزاری جشنواره جوانان در شهر های مختلف ایران گفت : اين جشنواره در فصل تابستان برگزار مي شود ، لازم بود كه به فصلي فكر كنيم كه مدارس و دانشگاه ها تعطيل باشند. برگزار كردن جشنواره در تابستان ما را ملزم کرد آن را در استان هايي برگزار كنيم كه آب وهواهاي معتدل تري دارند تا بچه ها شرايط مطلوبي را تجربه كنند. هر سال يك يا دو استان برای برپایی جشنواره اشتياق نشان مي دهند و داوطلب مي شوند. سال گذشته كه جشنواره در تبريز برگزار شد، دوستاني از شيراز و ايلام هم آنجا بودند و براي برگزاري تمايل نشان دادند. از همين رو امسال شيراز هم مدنظر ما بود اما در نهايت ايلام براي برگزاري جشنواره انتخاب شد.

صادق‌زاده که ششمین سال دبیری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران را به عهده دارد، خاطرنشان کرد: برگزاری این رخداد فرصت مغتنمی در همراهی هنرمندان جوان در شاخه های مختلف تجسمی زیر نظر استادان و حضور در کارگاه های آموزشی است که بار علمی فراوانی دارد. از سوی دیگر تلاش کردیم جنبه رقابتی این مسابقه را در پایین‌ترین سطح قرار دهیم اما آن را حذف نکردیم تا بتوانیم در کنار کار و تجربه فعالیت هنری هنرمندان جوان،شاهد نوعی رقابت میان آنها باشد.

وی جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان را از نظر کیفی هم تراز با جشنواره های معتبر عرصه هنرهای تجسمی مانند فجر یا دوسالانه های هنرهای تجسمی در کشور دانست و تصریح کرد: توجه به هنرمندان جوان به ویژه هنرمندانی که در استان‌ها و شهرستان‌های دور از پایتخت زندگی می کنند یکی دیگر از اولویت های مهمی است که در سیاست‌های این جشنواره برنامه ریزی شده است. معمولا در ديگر جشنواره ها از شركت كنندگان خواسته مي شود آثاري كه قبلا كار كرده را بفرستند تا داوري شود اما پروسه خلق در اين جشنواره به صورت زنده انجام مي شود. در واقع در جشنواره به جاي آثار، افراد انتخاب مي شوند تا در كارگاه ها كنار هم كار كنند.

صادق‌زاده یادآور شد: ذکر این نکته خالی از لطف نیست که مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد نیز حساسیت خاصی نسبت به ایجاد شرایط برابر برای فعالیت در عرصه هنرهای تجسمی به ویژه هنرمندان جوان کشور دارند و توجه به این مهم را به عنوان یکی از اصلی‌ترین اهداف اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معین کرده اند.

دبیر بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران هدف كلي و اصلي جشنواره را گردهم آیی جوانان بالاي 15 سال و زير 25 سال از استان هاي مختلف دانست و ادامه داد : با گردهم آیی جوانان و استادان در کنار هم بده بستان اتفاق می یفتد با هم گفت وگو می كنند، بحث و جدل می کنند . يكي ديگر از اهداف اين جشنواره اين است كه اين جوانان در کنار استادانی كه نام آنها را شنيده اند و آرزوي كنار آنها بودن را دارند، مشغول يادگيري می شوند، چند روزي با هم همسفرند و اتفاقي كه شايد به اين آساني شرايطش فراهم نمي شد را تجربه می كنند. بنابراين در انتخاب اساتيد كارگاه ها و داورها به كساني فكر مي شود كه جوان ها آنها را مي شناسند، بارها كارهاي شان را ديده اند، احتمالا با تصويرشان يا در كتاب ها يا تلويزيون آشنا هستند و بودن در كنارشان براي آنها داراي جذابيت است. البته ديگر هدف جشنواره مي تواند اين باشد افرادي كه در كار خود از سطح كيفي شايسته اي برخوردار هستند توسط داوران ديده شوند، مورد تشويق قرار بگيرند و به جامعه معرفي شوند.

دبیر بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران خاطرنشان کرد: رفاقت و رقابت میان هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی در جشنواره ای مختص هنرمندان جوان از یک سو و از سوی دیگر حضور نسل جوان هنرمند سراسر کشور به ویژه در استان‌ها باعث می شود که در کنار آشنایی و شکل گیری فضایی دوستانه؛ انتقال دانش در راستای ارتقاء سطح کیفی و کمی کار تمامی هنرمندان جوان کشور به شکل عادلانه و منصفانه صورت گیرد.

وی با اشاره به انتخاب داوران و استادان کارگاهی استانی ادامه داد : يكي از برنامه هاي جشنواره اين است كه در هر دوره 3 يا 4 نفر از اساتيد معتبر آن استان براي داوري آثار انتخاب شوند. امسال فكر مي كنم در هر كدام از حوزه هاي خوشنويسي، نقاشي و طراحي يك داور از ايلام خواهيم داشت.

گفتنی است، بیست و ششمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان ایران به دبیری «رضوان صادق‌زاده» با شعار «نرسیده به درخت، دو قدم مانده به گل» از سی ام مرداد تا سوم شهریور ماه ۱۳۹۸ در ایلام برگزار خواهد شد.

تاریخ خبر: 1398/04/23