استاد کارگاه و داور بخش خوشنویسی: نگاه حمایتی و ارتباط با اساتید نباید تنها منحصر به ایام جشنواره جوانان باشد

استاد کارگاه و داور بخش خوشنویسی:

نگاه حمایتی و ارتباط با اساتید نباید تنها منحصر به ایام جشنواره جوانان باشد

«حسین غلامی»، استاد کارگاه و داور بخش خوشنویسی جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران معتقد است: این رویداد با کارنامه بیست و پنج ساله خود در بحث تاثرگذاری و بالندگی سطح هنری هنرجویان و دانشجویان جوان کشورمان در تمامی شاخه های تجسمی نقشی غیرقابل انکار دارد و بر همین اساس می توان به نقش پشتیبانی این جشنواره برای حمایت از تربیت نسل آینده هنرمندان حرفه ای در شاخه های مختلف هنرهای تجسمی نمره قبولی داد.

به گزارش واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی؛ حسین غلامی با بیان آن که برگزاری جشنواره ها در سطح کشوری با محوریت جوانان تاثیر بسیاری در ارتقاء آینده سطح هنرهای تجسمی ایران دارد گفت: فعالیت مشترک شرکت‌کنندگان در کارگاه های 9 گانه این جشنواره خود دلیلی مهم در بحث تربیت ذهن خلاقه و نگرش هنرجویان و دانشجویانی است که به واسطه این رخداد و بهره‌گیری از دانش و تجربیات اساتید حرفه ای، می توانند آموخته های‌شان را به چراغ راه فعالیت شان در مسیر تبدیل شدن به هنرمندان حرفه ای بدل سازند. تبادل اطلاعات و ارتباط مستقیم میان هنرجویان جوان و اساتید کارگاه‌های جشنواره از مهم ترین مزیت های جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران است.

برگزیده نخست جشنواره «خوشنويسي جهان اسلام» با اشاره به ویژگی کارگاهی این جشنواره خاطرنشان کرد: هنرمندان در خلق آثار هنری خود همواره به تنهایی و آرامشی خاص جهت ایده پردازی و انتقال ایده خود در مسیر خلق اثر هنری طی بازه زمانی نامشخص نیاز داشته و به شکل معمول به این شیوه از تولیدات در مسیر خلق آثار هنری خود عادت می کنند.

وی ادامه داد: اما حضور در یک کارگاه و ورکشاپ مشخص، طی سه روز، این آموزش مهم را برای هنرجویان با خود به همراه دارد که بتوانند در یک بازه زمانی معین علاوه بر پشت سر گذاشتن پروسه ایده‌پردازی تا خلق اثر هنری بتوانند تمام تمرکزشان را برای بازتاب جزئیات در فضایی زنده و پویا به کار بندند. در پایان این کارگاه آثار هنرجویان مورد قضاوت نهایی کارشناسانی قرار می‌گیرد که در طول این چند روز گام به گام با آنها همراه بودند.

غلامی برگزاری جشنواره در استان‌ها و شهرستان‌های کشور را از مهمترین ویژگی های این رویداد هنری دانست و یادآور شد: سیاست گذاران در چارچوب برنامه‌ریزی این جشنواره تلاش کردند تا در کنار ارتقاء سطح مشارکت هنرمندان در مناطق مختلف، از یک سو به رشد و توسعه نگاه هنری اهتمام ورزند و از سوی دیگر، فضا و بستری را برای استمرار جریان های هنری در شکل تولید و ارائه آثار خلاقه در بازه زمانی برگزاری این جشنواره به اتمسفر قالب آن استان و شهرستان بدل کنند.

وی یادآور شد: مسوولان باید به این مهم اهتمام ورزند تا نگاه حمایتی و ارتباط مستقیم اساتید با هنرجویان صرفاً متکی به برگزاری چند روزه این جشنواره نباشد و با ایجاد دبیرخانه ثابت و دائمی در طول سال، ارتباط جوانان هنرمند با اساتید بخش های مختلف را به شکل مستمر و پیگیرانه به گونه ای برقرار سازند تا روند شناخت و کشف استعدادهای جوان برای تربیت هنرمندان حرفه ای نسل آینده با آسیبی به نام نگاه مقطعی جشنواره ای مواجه نشود.

بیست و ششمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان ایران به دبیری «رضوان صادق‌زاده» با شعار «نرسیده به درخت، دو قدم مانده به گل» از سی ام مرداد تا سوم شهریور ماه ۱۳۹۸ در ایلام برگزار خواهد شد.

تاریخ خبر: 1398/05/05